Categories
Omvendelse podcast

Podcast: Frelst af tro alene

Kan det virkelig passe at vi er frelst af tro alene? Er der virkelig ikke noget jeg selv skal gøre for at blive frelst? Det er så vigtigt at få svar på de spørgsmål, for hvis vi misforstår et så vigtigt punkt som dette, så kan vi komme til at ende som farisæerne der pegede på hvad de selv gjorde, og dermed stjal ære fra Gud. Desværre har vi noget i vores kød, der gør at vi godt vil finde et eller andet som vi kan sige “vi gjorde det her”. Men hvis vi først finder ud af hvorfor og hvordan “Frelst af tro alene” er sandt og rigtigt, så er der en kolossal frihed at finde i den doktrin. For når vi kender den, kan vi se at Jesus Kristus har gjort det for os, og vi kan ikke tilføje noget.

Det taler jeg om i denne prædiken som jeg var blevet inviteret ud at prædike for nylig. I den vil du også finde ud af om det er i orden at spise blodpølse som kristen, og hvorfor det er i orden. På trods af at apostlene sagde at man ikke måtte spise/drikke blod. Men det er der et meget enkelt svar på, som fortæller os noget om hvordan vi kristne skal forholde sig til hinanden med respekt på trods af vores forskellighed.

By René Vester

Omvendelse.dk styres af René Vester. Siden vil informere om hvad der er bibelsk kristendom, og afsløre hvad der er ubibelsk. Alt for mange kirker i dag, er mere påvirkede af deres egen kirkekultur, end af Guds ord. Nogle kirker er endog mere påvirkede af denne verden, end af Guds sande ord.
Derfor vil der sandsynligvis være nogle der vil føle sig trådt på efter at have læst det der står her på bloggen, og på omvendelse.dk.
Det er dog ikke for at træde på nogen, at denne hjemmeside er oprettet, men udelukkende for at fremme de bibelske sandheder.
Har du spørgsmål er du velkommen til at kommentere mine blogs, eller sende en mail til info@omvendelse.dk.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *