Categories
Hvem er Gud? Omvendelse podcast

Hvordan kan en kærlig Gud være vred på mig?

Kan Gud både være meget kærlig og meget vred på samme tid? Og hvad skal jeg gøre for at undgå Guds vrede? Hvad siger bibelen egentlig om disse ting, og var det ikke kun i det gamle testamente at Gud var vred?Få svar i den sidste podcast fra omvendelse.dk. Har du en ven som ikke kender Jesus, er du velkommen ntil at give podcastet videre. Der kan jo godt være plads til andet end 50 cent, Eminem og Britney Spears på en mp3-afspiller. Podcastet er på 12 minutter.

Dette er faktisk en genudgivelse af et podcast. Det skyldes at en af læserne havde opdaget en fejl i det som jeg sagde. Den fejl er blevet rettet nu. Tak til Anders som påpegede fejlen, som jeg følte jeg blev nødt til at rette, selvom det ikke var noget der ødelagde budskabet. Men en fejl er en fejl.  Tak også til Erik Vosegaard for produktion af omvendelse.dks jingle. 

By René Vester

Omvendelse.dk styres af René Vester. Siden vil informere om hvad der er bibelsk kristendom, og afsløre hvad der er ubibelsk. Alt for mange kirker i dag, er mere påvirkede af deres egen kirkekultur, end af Guds ord. Nogle kirker er endog mere påvirkede af denne verden, end af Guds sande ord.
Derfor vil der sandsynligvis være nogle der vil føle sig trådt på efter at have læst det der står her på bloggen, og på omvendelse.dk.
Det er dog ikke for at træde på nogen, at denne hjemmeside er oprettet, men udelukkende for at fremme de bibelske sandheder.
Har du spørgsmål er du velkommen til at kommentere mine blogs, eller sende en mail til info@omvendelse.dk.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *