Categories
Forvirret lære

Når selv nonner skal være relevante

Den relevante kirke har altid været irrelevant. For den har ikke et budskab der er frelsende. Dens budskab er bare slet og ret dumt. Nogle gange er det mere tydeligt end andre gange. Her er et godt eksempel.

Måske skulle jeg istedet for sætte noget musik på af den relevante præst Dr. C Dexter White. Måske kan hans kristne rap hjælpe mig med at komme nærmere Gud. Selvom coveret får mig til at tvivle på det.

Personlig håber jeg at kirken i det nye år vil begynde at være trofast overfor Guds ord, istedet for at forsøge at være relevant overfor en fortabt verden.

Categories
Bibelen Endetiden

Økonom forudsiger en ny verdensorden

Som kristen og økonom er dette ret spændende læsning. I Kristeligt Dagblad kan man i dag læse at økonomen George Soros forudsiger at den verdensomspændende finanskrise, på sigt vil medføre en ny verdensorden. (Og på Politikens hjemmeside kan man i dag d.2/4/2009 se en lignende udtalelse fra Gordon Brown).

“Generelt set er det sandsynligt, at vi skal gennemgå en periode med stor usikkerhed og ødelæggelse af finansiel velstand, før en ny verdensorden dukker op” George Soros (se nederst i artiklen).

Det er interessant at se at Soros begrundelse for at der kan komme en ny verdensorden, er usikkerhed og ødelæggelse af finansiel velstand. Folk vil ikke være villige til at underlægge sig et nyt verdenssyssystem, medmindre de føler sig truet på deres egen velfærd. Dette er sjovt nok i fuldstændig overenstemmelse med Frits Langs gamle film “Das testament dr. Mabuse” fra 1934. Det var en slags forudsigelse af hvordan Hitler ville få magten i Tyskland, men det er nu kun en information som film-nørder kan bruge til noget.
Hvis vi kan risikere at miste vores formue,vores boliger, vores job, osv osv, så vil mange gå meget langt for at få lov til at beholde det. Så vil man også underkaste sig et system som vil have kontrol over den enkelte. En kontrol som udadtil er baseret på styringen af økonomiske transaktioner. Men som bibelen siger er styret af en antikristlig ånd.

Nu kunne jeg skrive meget om chips i højre hånd og pande, og hvordan den chip kan fungere som betalingsmiddel og Identificeringskode, og hvordan dette er forudsagt i Johannes Åbenbaringens kapitel 13. Men det må vente til en anden gang. Det der gør George Soros udtalelse interessant, er at dette ikke er første gang, folk med indflydelse har påstået at en ny verdensorden er lige rundt om hjørnet. Det er noget man kan finde igennem flere generationer tilbage. Jeg tror også på at det vil ske en dag. Men det vil ikke ske førend tiden er inde. Det antikristlige rige er måske nok parat til at overtage, men det har det været i lang tid. Faktisk siden Paulus. Men det er ikke noget vi skal lade os skræmme af. Lad os se hvad Paulus skriver i anden Thessalonikerbrev kapitel 2:1-7

“Vi beder jer, brødre, når det gælder vor Herre Jesu Kristi komme, og hvordan vi skal føres sammen med ham, så lad jer ikke straks bringe ud af fatning eller skræmme, hverken af en profeti eller af et ord eller af et brev, der skulle være fra os, om at Herrens dag er lige forestående. Lad ingen på nogen måde forlede jer. Først skal nemlig frafaldet komme og lovløshedens menneske åbenbares, fortabelsens søn, modstanderen, der ophøjer sig over alt, hvad der hedder Gud og helligdom, så at han sætter sig i Guds tempel og udgiver sig selv for at være Gud. Husker I ikke, at jeg sagde dette til jer, mens jeg endnu var hos jer? I ved også nu, hvad det er, der holder igen, så at han først åbenbares, når hans tid er inde. For allerede nu virker lovløshedens hemmelighed; blot skal han, der endnu holder igen, først fjernes.”

Hvad mangler?
Der er altså noget der holder igen, førend den sidste antikrist kan komme frem på scenen. Hvad det er der holder igen, er der mange meninger om. Det skal jeg ikke forsøge at vurdere her. Jeg synes endnu ikke at jeg har fundet en bulletproof teori herom. Men en ting ved jeg. Det vil ikke ske førend Gud tillader det. Selvom alt er parat med mikrochip, elektronisk handel, og kraftig overvågning af samfundet, så kan den nye verdensorden endnu ikke komme til. Dertil er der også flere ting der mangler at gå i opfyldelse. F.x. at forkynde evangeliet til alle folkeslagene. Det er endnu ikke sket. Så brødre og søstre, vi har lang vej endnu. Hvis du gerne vil have at Jesus kommer og henter sin brud snart, så gå ud og forkynd evangeliet for andre. For Han vil ikke komme førend folk har fået det evangelium forkyndt, for at ingen skal kunne stå med en undskyldning overfor Ham på dommens dag.

Categories
Falsk Lære Livet som kristen

Videoen som Joel Osteen ikke vil vise dig

Denne video er et slag i hovedet på Joel Osteen og hans ligesindede. For den viser hvad det var for liv de første kristne levede. Liv som er meget langt væk fra “Lev dit bedste liv nu”. Dette er historien om hvordan de første apostle, og mange andre disciple sidenhen endte deres dage, pga deres tro. Hvis man vil påstå at de levede deres bedste liv dengang, så kan det ikke ske på bibelsk grund.

Men det er en video som alle kristne i særlig den vestlige verden burde se. For sådan er der stadig mange kristne der lever i dag. De ved at det at være en kristen betyder at det kan koste os vore liv. Og det er ikke nødvendigvis på en behagelig måde at det sker på. Men hvad enten man er kristen i den vestlige verden eller ej, så indebærer det at være en kristen stadig at det koster vore liv.

Jeg kan godt forstå at Joel Osteens budskab, er meget mere tiltrækkende end det vi ser i videoen her. Men det er ikke det der er afgørende. Det som har betydning er budskabets sandhedsværdi. Enten er bibelens budskab sandt, eller også er Joel Osteens sandt. Der er for mange modsætninger til at begge kan være sande. Vores valg af budskab kan ikke ændre på dets sandhedsværdi. Så derfor er det af stor vigtighed at vi vælger det rette budskab, for det har evighedsbetydning!

Categories
Endetiden Kommentar til medierne

Tony Blair og Rick Warren har samme agenda

For nylig var der i Kristelig Dagblad en artikel af den forhenværende premierminister Tony Blair. Artiklen hed “Tro er afgørende for samfundet”. Umiddelbart lyder det som om Tony Blair er ude i et fornuftigt ærinde. Men ved nærmere gennemsyn viser det sig at hans idé, er baseret på de samme tanker som RIck Warrens P.E.A.C.E. plan. De to har dog også været sammen før, jeg har før vist en video hvor de sidder i det samme panel.

Tony Blair har et ønske om en verden hvor alle kan fungere sammen på trods af politiske og religiøse modsætninger. Problemet med dette ønske, er at det er utopisk og ikke kan lade sig gøre. Han viser selv hvorfor det ikke kan lade sig gøre i følgende:

“Religiøs tro kan fungere positivt som støtte for eksempel til FN’s Millenniumsmål for Udvikling hen mod mindskelse af fattigdom og fremme af udvikling. Fremragende arbejde er blevet gjort på det felt af kirker, moskéer samt hinduistiske og jødiske tværreligiøse organisationer. Eller troen kan fungere negativt gennem fundamentalisme eller ekstremisme.”

Blairs problem siger han selv er religiøs fundamentalisme og ekstremisme. Problemet i denne udmelding er hans manglende definering af hvad fundamentalisme er. For det kan jo være rigtig meget. Han skærer alle fundamentalistiske troende over en kam. Istedet for at definere en særlig form for farlig fundamentalisme. Det er faktisk meget alvorligt. Hvorfor kunne han ikke bare have skrevet at voldelige fundamentalister er et problem? Det kunne jeg bestemt godt være enig med ham i, hvis det var det han havde skrevet. Men nu er det blevet til at alle fundamentalister er et problem. For troen fungerer negativt gennem fundamentalisme skiver han, og det vil sige al form for fundamentalisme. Det skal dog bemærkes at det er i orden at han ikke retter dette imod en bestemt religion. Det ville være meget ufornuftigt af ham, så det ønsker jeg ikke at kritisere ham for.

Det vil sige at jeg er en trussel mod den agenda som Tony Blair står for, for jeg har ikke noget problem i at være fundamentalist. Jeg er ikke voldelig, jeg er ikke intolerant og kræver ikke taleforbud for folk som har en anden mening end jeg. Jeg tror på at folk har frihed til selv at vælge hvad de vil tro på. Men jeg er også så fundamentalistisk, at jeg tror på at Guds ord er sandt. Og der står der at der kun er en vej til Himmelen, og det er igennem retfærdiggørende tro på Jesus Kristus. En tro som kun bliver givet til dem der bliver født på ny. Dvs dem som ikke vil omvende sig og tro på Jesu fuldbragte værk vil gå fortabt for evigt. Folk som mig er åbenbart en trussel for Tony Blair. Men en dag skal han selv stå foran en retfærdig Gud.  En retfærdig Gud som kristne fundamentalister har forkyndt om i snart 2000 år. Og det fortsætter vi med til Herren henter os hjem, hvad enten Blair kan lide os eller ej!

Categories
Musik

Maranatha koret

Jeg synes det kan være svært at finde god kristen musik i dag. Det er dog muligt, og jeg har før anbefalet musik her på siden. Men denne gang vil jeg gerne spille musik fra dengang jeg var en ung kristen. Det var det musik vi var mange der hørte dengang. Det jeg holdt særligt af ved Maranatha koret var at det var sange der var rettet til Gud. Samtidig havde det en renhed over sig som jeg ville ønske mere kristen musik i dag besad. Men vurder selv, og nyd.

Maranatha Psalms Alive

Categories
Kirke Prædikener

Martin Luthers 95 teser

Har du nogensinde tænkt over hvilken provokation det var for den etablerede kirke, da Luther hængte hans 95 teser op på døren til Wittenbergs kirke? Har du tænkt over hvor kulturelt forkert det var af ham. Har du tænkt over konsekvensen for kirken ved at han gjorde det?

I dag tænker vi ikke over det mere. Vi anser det nærmest som en selvfølge at han gjorde det. Vi kritiserer ham ikke for det, men er taknemmelige for det istedet. Dog glemmer vi, at der også i dag er brug for folk der tør gøre opmærksom på at vi har glemt evangeliet! For det er hvad vi har glemt. Og det er meget meget alvorligt. For det budskab der i dag bliver prædiket i mange kirker er tømt for frelseskraften. Det er ikke længere et evangelium med Jesus Kristus som anstødssten. Det er en af de ting jeg godt vil gøre opmærksom på, for det er af kollosal betydning at det er det evangelium der bliver forkyndt i kirkerne.

Jeg ved der er mange der hader denne hjemmeside. Selvom de kigger på den jævnligt. De mener jeg er af det onde, fordi jeg skaber splid og splittelse. Mens andre mener at sådan kan man da ikke forkynde, for hvem vil høre på det? Men de samme folk kan stå og sige at de er taknemmelige for Luther, fordi han gjorde opmærksom på de fejl kirken havde dengang. Tåber er de, for de aner åbenbart ikke hvem Luther var, og slet ikke hvad evangeliet er.

Men jeg kan fortælle dem, at det ikke er mig der skaber splid og splittelse. Det er dem der gør det med deres forvredne budskab, som de kalder kristendom. Det er ikke mig der forsøger at bøje Guds ord, men dem. Og til dem der mener at man ikke kan forkynde sådan, for hvem vil dog høre på det? Kan jeg sige, I har faktisk ret. Ingen vil høre på et budskab som det sande evangelium uden at Helligånden overbeviser. Uden Helligånden ville vi vende ryggen til det, forkaste det og kalde det idioti. At forkynde det sande evangelium betyder at man stoler på, at Gud vil vise mennesker at det er sandt ved sin Helligånd.

Og så er vi tilbage til Luther. Jeg er overbevist om at Luther håbede at Gud ved sin ånd ville virke,  så de 95 teser fik betydning, og ikke blev bortvist. For han vidste at teserne ikke ville få nogen betydning hvis ikke Guds ånd virkede, og virkede stærkt. Så til jer der tror i er smarte og moderne prædikanter, stoler I på jeres egen evne til at prædike eller stoler I på Helligåndens virke. For hvis I stoler på at Helligånden virker, så er I også forpligtet til at prædike det fulde evangelium, istedet for et halvt der ikke virker!

Categories
Falsk Lære

Rick Warren går linen ud

Desværre er det en forkert line han går på. Denne lines navn er kompromis. Det er efterhånden velkendt at Rick Warren skal prædike og bede ved indsættelses-ceromonien for Obamas indsættelse som præsident. Man har i medierne fejlagtigt vurderet Rick Warren som en konservativ pastor. Det er han bestemt ikke, men der er mange postkonservative kirker, der tror han er det. Det har skabt en del komplikationer ikke bare for Obama, men også for Rick Warren.

For indtil for nylig har Ricks kirke Saddleback Church, faktisk haft nogle lettere konservative trosbekendelser på sin hjemmeside. Der stod bl.a. at praktiserende homoseksuelle, ikke kunne være medlemmer af kirken. Men at man skulle omvende sig fra sin homoseksuelle livsstil først. Det så sådan her ud før:

Den side er nu fjernet. Årsagen er ganske enkelt at Rick Warren er i gang med at vise de homoseksuelle at han er deres ven. Det har jeg da ikke noget imod at han gør. Jesus var jo også venner med syndere, men han prædikede omvendelse til dem alligevel. Men Rick Warrens metode er at gå på kompromis med evangeliet. Fjern alt der er til anstød for folk med indflydelse. Og det har de homoseksuelle åbenbart. De har demonstreret og beklaget sig over, at deres nye ven Obama, kunne finde på at vælge en “homofobisk” pastor til at prædike. Det kan Rick jo selvfølgelig ikke acceptere, så nu har hans spindoktorer endnu engang fjernet ting, som kan være til irritation for hans ry. Desværre går det endnu engang ud over forkyndelsen af evangeliet. For mange af de postkonservative kirker vil desværre nok følge med. Sagen er den, at for mange af dem er Rick Warrens ord blevet tungere end bibelens.

Categories
Hvem er Gud?

John MacArthur siger noget sjovt (og seriøst) om julen

Vi har en tendens til at glemme det sande julebudskab. Vi kommer nemt til at fokusere på gaveræs, julepyntning og julehilsener. Nogen tror ovenikøbet at julen er børnenes fest, og glemmer helt at det er Jesus det handler om. Børnene må selvfølgelig gerne få mest ud af julen. Men lad os gøre det så de forstår at det er på grund af Ham vi fejrer denne fest.

Så lad mig sige glædelig jul, eller Kristusmesse, som det egentlig burde hedde, med denne video med Pastor John MacArtrhur. Jeg viste den sidste år, men synes den er værd at vise igen. Og husk der er ikke noget galt i at spise and, flæskesteg, brunede kartofler, rødkål og risalamande, og give gaver til hinanden. Bare det ikke er disse ting vi bygger vores jul på. De er frynsegoder som vi kan takke hvor Herre og frelse for. Og Han fortjener tak!

Læserne på omvendelse.dk ønskes hermed en velsignet jul!

Categories
Hvem er Gud? Korset

Hvis jeg kunne ændre mit liv. Et julebudskab

Har du nogensinde tænkt sådan her: “Hvis jeg kunne rejse tilbage i tiden og ændre den beslutning, eller den gerning jeg gjorde på det og det tidspunkt. Hvis jeg kunne gå tilbage til et bestemt punkt i mit liv, med mine nuværende erfaringer, og ændre det til det bedre, ville jeg så gøre det?” Hvis du nogensinde har tænkt sådan, så er der også sandsynligt at du har tænkt: “Orker jeg at gennemgå alt det igen?”

Jeg har lavet ufattelig mange fejl igennem tiden, og nogle af dem har haft større konsekvenser end andre. Men selvom jeg fik muligheden for at ændre dem, så tror jeg faktisk ikke jeg ville gå så mange ting igennem igen. Så skulle jeg til at tage min uddannelse forfra (selvom det da bestemt også havde sine gode sider). Så skulle jeg til at være single igen, så skulle jeg leve af en lav indtægt osv osv. Omkostningerne ville i mine øjne være for store til, at jeg ville gå igennem det igen.

Men sådan så Gud ikke på det. Han ville gerne gøre det godt igen. Han var så ked af at se Hans skaberværk flygte væk fra Ham, og leve sit eget liv. Så ked af det, at Han valgte at blive født som menneske. Men ikke født som et almindeligt kongebarn. Nej, født i noget så simpelt som en stald. Voksede ikke op under rige kår, men i en by som ikke blev anset for noget. En by hvorom man sagde, at der ikke kom noget godt derfra. Han blev hånet for sin tro, sine udtalelser og sine gerninger. Han blev pisket, slået og spyttet på. Hængt op på et kors, og der blev Han dræbt som soneoffer for vores synder. Der tog Han vores straf på sig.

Tænker vi overhovedet på hvor store omkostninger det har haft for Gud at blive menneske? Jeg vil ikke leve mit liv om, bare fordi jeg ikke orker at gennemleve det som jeg syntes var en lille smule hårdt. Men Jesus gennemgik alt det ovenstående og mere til, for at jeg måtte komme tilbage til Ham. Jesus gjorde det for at jeg måtte blive løskøbt. Så at jeg kunne komme tilbage til den Gud jeg havde levet i oprør imod. Det synes jeg er et godt og sandt julebudskab!

“han, som havde Guds skikkelse,
regnede det ikke for et rov
at være lige med Gud,
men gav afkald på det,
tog en tjeners skikkelse på
og blev mennesker lig;
og da han var trådt frem som et menneske,
ydmygede han sig
og blev lydig indtil døden,
ja, døden på et kors.”
Fillpperbrevet 2.6-8

Categories
Kirke Livet som kristen

En bekymring

Hvad jeg skriver her, vil der nok være en del uenighed omkring, også blandt de faste læsere. Men der er en opløsende tendens i kirken, som jeg ikke bryder mig om. Jeg hører om flere og flere kristne som er utilfredse med forkyndelsen i deres kirker. De er utilfredse med en mangelfuld teologi, en manglende fokus på Jesus, og en manglende fokus på omvendelsesbudskabet At de har det sådan, har jeg fuld forståelse for. Men i afmagt over denne afstandtagen fra den bibelske lære fra forkyndernes side, sker der det at mange kristne forlader deres kirker. De er trætte af at blive fodret af med et budskab som ikke har sine rødder i bibelen, men i humanisme, new age, politik o.l.

Mange af dem forlader kirken for at finde et bedre fællesskab. Desværre bliver en stor del af dem skuffede. For det viser sig alt for ofte, at det kan være rigtig rigtig svært at finde en bedre kirke. For nu opdager folk, at de andre kirker ofte prædiker det samme tåbelige ubibelske budskab. Man finder måske ovenikøbet ud af, at den kirke man kom i, måske var bedre end de fleste af de andre kirker. Så nu står man der uden kirke og uden noget kristent fællesskab.

Disse kristne er jeg meget bekymret for, og jeg er bekymret for dem som overvejer at stoppe i deres respektive kirker for at finde et bedre sted. Vi er i en situtation i dag hvor det er meget svært at finde en god kirke. Derfor er mit råd til jer der overvejer dette. At skifte kirke er en meget alvorlig sag, og der skal være en meget god grund til det, hvis man beslutter sig derfor. Det er altså ikke noget man skal gøre bare fordi man er træt af præsten, eller synes lovsangen er kedelig eller den slags. Det skal være fordi der bliver prædiket et forkert budskab, som der ikke vil blive taget afstand fra.

Jeg vil anbefale at man forsøger at finde en ny menighed, før man skifter kirke. Ellers kan man risikere at stå meget alene. Og kristne er ikke skabt til at stå alene, men til at have fællesskab med resten af Kristi legeme. Så hellere bruge tid på at finde en ny kirke, før man stopper.

Jeg vil indrømme at jeg tror der er gråzoneområder her. Dvs jeg tror der kan være tilfælde hvor det er nødvendigt at gå. Også selvom man ikke har fundet et andet sted. Læg mærke til at jeg her skriver “jeg tror” det er altså mig der vurderer noget, og jeg har ikke den fornødne indsigt til at gøre det på skriftens grundlag.  Så man er meget velkommen til at tage det jeg skriver her med et gran salt.
En årsag til at blive, er at hvis man gør opmærksom på de problematikker som man ser, kunne det medføre at Gud vil give menigheden omvendelsens nådegave. I fald det ikke sker, kan man jo blive til man bliver smidt ud. Smidt ud fordi man gør opmærksom på de problematikker der er i at prædike et forkert evangelium. Mange vækkelsesretninger er startet med at folk er blevet smidt ud af kirken, fordi de gjorde opmærksom på det sande evangelium. Hvilket var for meget for den etablerede del af kirken. Men der kan (tror jeg) være tilfælde hvor det er bedre at gå. Eventuelt for at beskytte sine børn mod dårlig undervisning i søndagsskolen. Hvad jeg faktisk synes er MEGET alvorligt.

Så mit råd til dig der overvejer at skifte kirke pga at du ikke kan acceptere den forkyndelse du bliver udsat for. Det råd er, find en anden kirke før du flytter. Om det er en stor eller lille kirke, en bestemt kirkeretning eller en husmenighed, karismatisk eller konservativ (jeg kunne ikke lige finde andre ord) er ikke det der betyder mest. Men find en menighed hvor der er respekt for Guds ord, og hvor det er Guds ord der blive prædiket, og ikke menneskers ord.