Categories
Falsk Lære

Rob Bells nye bog Love Wins, giver ikke nogen svar.

Så skete det, efter at have været ved at glide ud i glemsonheden vælger Rob Bell at komme med en bog som bare endnu mere klart end før viser at han er en vranglærer. Og det i sådan en grad at selv de sekulære medier i USA, kan se at det er tilfældet. Bogen Love Wins er nemlig blevet vurderet som universalisme. Alligevel ligger den højt på Amazons hitliste, ja folk vælger jo deres egne vranglærere, og nogen vil bare hellere have løgnen end de vil have sandheden. Rob Bell har efter bogen udkom, givet interview til flere medier. Men dette interwiew med den velkendte journalist Martin Bashir, blev han godt nok taget på sengen (ja underligt udtryk, jeg ved det godt). Rob Bell havde åbenbart forventet at få lov til at lovprise hans nyeste bog, men Bashir stiller ham de spørgsmål som Rob Bell igennem flere år har forsøgt at undlade at svare på. Han bryder sig vist ikke om at give et klart svar, for så finde man jo ud af hvad han står for. Men se selv videoen igennem og se hvorledes en dygtig journalist viser at Rob Bell ikke har noget som helst fornuftigt at give. Kun spørgsmål, som ikke giver nogen svar. Underligt at en mand der siger han prædiker Guds ord, ikke har fundet klare svar i bibelen, når de nu står så klart deri.

Hvis du ønsker at høre et interview med journalisten Martin Bashir om hans møde med Rob Bell, kan den høres her: http://www.godandculture.com/blog/msnbcs-martin-bashir-on-the-paul-edwards-program 
I det interview går han ned i Rob Bells bog og viser hvorledes Bell manipulerer med sandheden og fordrejer folks udsagt til at passe til sit eget verdenssyn. Du kan også høre hvorfor Bashir mener at der overhovedet er et marked for bøger uden klare svar er blevet så populære i vore dage, selv i kirken. Et interview som virkelig er værd at bruge en halv time på.