Categories
Hvem er Gud? Omvendelse podcast

Hvordan kan en kærlig Gud være vred på mig?

Kan Gud både være meget kærlig og meget vred på samme tid? Og hvad skal jeg gøre for at undgå Guds vrede? Hvad siger bibelen egentlig om disse ting, og var det ikke kun i det gamle testamente at Gud var vred?Få svar i den sidste podcast fra omvendelse.dk. Har du en ven som ikke kender Jesus, er du velkommen ntil at give podcastet videre. Der kan jo godt være plads til andet end 50 cent, Eminem og Britney Spears på en mp3-afspiller. Podcastet er på 12 minutter.

Dette er faktisk en genudgivelse af et podcast. Det skyldes at en af læserne havde opdaget en fejl i det som jeg sagde. Den fejl er blevet rettet nu. Tak til Anders som påpegede fejlen, som jeg følte jeg blev nødt til at rette, selvom det ikke var noget der ødelagde budskabet. Men en fejl er en fejl.  Tak også til Erik Vosegaard for produktion af omvendelse.dks jingle. 

Categories
Kirke

Underholdning og kristendom i kirken

Asger Jensen som er forkynder i Luthersk Mission har skrevet et glimrende oplæg på www.shafan.dk. Han skriver om at vores måde at holde møde på i kirkerne har ændret sig til at blive mere baseret på underholdning end Guds ord.

Han spørger meget skarpt hvorfor vi egentlig kommer til kristne møder.
“Er det fordi, vi vil underholdes, eller er det fordi, vi har en bøn og et ønske om at få et sandt møde med Guds åbenbarede ord?
Er det fordi, vi gerne vil ransages af Guds ord, så vi ad den vej får lov at se, både hvor vi står, og hvor vor vej går hen?”

Vi undskylder os ofte med at vi jo skal være en moderne kirke, som er tilrettet denne verden, eller vort samfund. Men er det Guds ord der skal tilpasse efter vores liv, eller os der skal tilpasse os Guds ord? Behøver jeg svare.
Du kan gå ind og læse Asger Jensens indlæg på dette link: shafan.dk 

NB:Nej jeg har ikke noget imod at der bliver grinet i kirkerne indimellem, og det tror jeg heller ikke Asger Jensen har, men underholdningen har taget overhånd, og har gjort at der mange steder slet ikke er plads til Gud mere. For vi er mere interesseret i at have det sjovt end i at blive konfronteret med det levende ord fra Gud. Bliver vi så ikke ligesom Sardes menigheden fra Johannes Åbenbaringens tredie kapitel, som var kendt for at være levende, men Gud kendte den. Den var DØD.