Categories
Falsk Lære

Justin Peters sidste del

Pga pc-problemer havde jeg lidt besværligheder med at få konverteret den sidste del af Justin Peters afsløring af trosbevægelsen. Men her er så fjerde og sidste del. I dette afsnit vil Justin tage nogle af de udtalelser som man hører fra trosbevægelsens nøglepersoner, og se dem i et bibelsk perspektiv. Det er ganske skræmmende hvad de kan nå frem til af konklusioner baseret på fragmentarisk udlægning af bibelen. Specielt når flere af disse nøglepersoner påstår at Gud ikke kan få ære igennem folk der er syge. I den sidste halve del af videoen er der en Q&A. Det er desværre ikke så godt optaget, men jeg valgte at tage den med alligevel.

Der mangler stadig en enkelt expositary prædiken med Justin som vil kommme på senerehen. Jeg ved at Justin håber at komme tilbage en anden gang. Jeg har sagt til ham at hvis han kommer igen, vil vi gerne have ham til at undervise os i, hvordan vi kan blive bedre til at prædike Guds ord vers for vers. Dvs prædike udfra ordet så det er ordet der bliver åbenbaret for os. Istedet for at starte med at lægge en fortolkning ned over bibelen, og dermed have en forudindtaget holdning til hvad vi vil have det til at betyde. Et eksempel på expositary forkyndelse har jeg lagt her.

By René Vester

Omvendelse.dk styres af René Vester. Siden vil informere om hvad der er bibelsk kristendom, og afsløre hvad der er ubibelsk. Alt for mange kirker i dag, er mere påvirkede af deres egen kirkekultur, end af Guds ord. Nogle kirker er endog mere påvirkede af denne verden, end af Guds sande ord.
Derfor vil der sandsynligvis være nogle der vil føle sig trådt på efter at have læst det der står her på bloggen, og på omvendelse.dk.
Det er dog ikke for at træde på nogen, at denne hjemmeside er oprettet, men udelukkende for at fremme de bibelske sandheder.
Har du spørgsmål er du velkommen til at kommentere mine blogs, eller sende en mail til info@omvendelse.dk.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *