Categories
Livet som kristen

At følge Ham

“At tage dit liv og følge Ham, kan koste dig dit liv. Men det giver så meget mere.”

Sådan startede en kristen sang, som man var glad for at synge i særlig norske kirker i halvfemserne. Det var en en rigtig flot melodi den blev sunget på, og de sangkor der sang den (dem jeg har hørt) sang den ofte meget smukt. Men det var ikke det der var fokus på, når man hørte sangen. Der var en klar fokus på at det at være en kristen betyder at vi må tage vort kors op, og følge Jesus. Et følgeskab som medfører at vi dør fra os selv. Det kan betyde for nogen af os, at vi mister vort liv fysisk også. Men for alle kristne vil livet med Gud på et eller andet tidspunkt betyde, at vi er nødt til at give afkald.

Vi kan ikke leve som kristne, uden at det på et eller andet tidspunkt vil medføre at vi må vælge noget fra. Det kan være karriere, det kan være det store hus, på den fine vej. Det kan også være venskaber, som ikke kan holde hvis man vil leve sit liv kompromisløst med Jesus. Det kan faktisk koste dig dit job, og det sker også i Danmark. Jeg kender flere det er sket for. Og sådan kunne jeg fortsætte. Spørgsmålet er om vi er villige til at betale den pris, og er vi villige til at betale den fortsat. At vi før har givet afkald, betyder ikke at vi ikke behøver gøre det igen. Det kan komme nye udfordringer som Gud sætter os overfor. Vi kan ikke leve vort liv på, at vi en gang for lang tid siden var villig til at give afkald. Det er en indstilling som vi må holde fast i, til Herren Henter os.

Hvis vi siger vi vil følge Ham, er vi så også villige til at betale den pris det har, når det bliver hårdt?

Categories
Kirke Musik

Lovsangsledere med forkert fokus

Istedet for en prædiken eller lang video denne lørdag, har jeg valgt at vise tre videoer, som burde sætte nogle tanker i gang. De første to er nogle lovsangsvideoer. Den første er fra Granger church, som er den sjettemest indflydelsesrige kirke i USA (det siger de ihvertfald selv de er, men jeg ved ikke hvad jeg skal bruge det til). Det er en usædvanlig behagelig sang, som desværre sætter sig fast i ørerne. Så pas på med at høre for meget af den.

Den anden video er fra Hillsong. Der findes “moderne kristne” som vil kalde videoen et klip fra en gudstjeneste. Jeg kalder det hvad det er, en koncert! Sangen hedder Take it all, og er et hit hos mange unge kristne. Det er rigtig dejligt at stå og chante “Take take take it all. Take take take it all”. Det giver sådan en god atmosfære, og nogen tror at det er Gud der skaber den stemning.

Den sidste video er lavet af en forkynder ved navn Doug Eaton. Han har ti bud på hvordan lovsangsledere kan forhindre kirken, i at gøre det arbejde Gud har kaldet kirken til. Jeg har været med til rigtig mange moderne kristne møder, og det som Doug Eaton siger om lovsangsledelse her, svarer desværre i meget store træk til hvad jeg har set rigtig rigtig mange steder. Og det har bredt sig til også at være et problem i de missionske kredse i dag.
Hvis du kun ser de to første videoer, kan det være at du bare vil synes at det ser da meget godt ud. Men hvis du hører hvad Doug har at sige, så vil du blive udfordret. Men på en sund måde.

Nu hvor du har set videoen, så prøv at tænk over hvor mange af de punkter som Doug kom ind på, som du kunne genkende i de to første videoer. Specielt den med, vær følelsesmæssig for følelsernes skyld, og den med sørg for at der kommer fokus på dig, var dem jeg synes var fremtrædende.