Categories
Evangelisation Omvendelse

Et uvidende folk

Jeg har ofte spurgt folk fra kirkerne hvordan man bliver frelst. Det har jeg fundet ud af er en ret deprimerende oplevelse. For det er de allerfærreste der kan svare på det. En typisk samtale om det emne vil se nogenlunde sådan her ud:

A: Hvordan bliver man frelst?

B: Øhh ved at tro på Gud

A: Jamen bibelen siger at selv djævelen tror på Gud, og det hjælper ham jo ikke.

B: Nej det øhh

A: Så hvad skal man så gøre?

B: Man skal vel bede Jesus om at komme ind i sit hjerte, tror jeg nok.

A: Hvor står det henne i bibelen?

B: Det ved jeg ikke, men det siger min præst at man skal gøre for at blive frelst.

A: Jamen hvis der ikke er noget bibelsk belæg for det, så kan du da ikke påstå at man bliver frelst af det.

B: Men min kirke siger at man bliver frelst sådan.

A: Det handler ikke om hvad din kirke siger. Er kirken en autoritet, eller er bibelen en autoritet? Hvad skal vi bygge på, kirken eller Guds ord?

B: Nåh nej, det kan jeg godt se.

A: Har du hørt noget om at blive født på ny?

B: Ja, men er det ikke det der sker når man beder Jesus om at komme ind i hjertet?

A: Nej, stop nu med det hjertepjat. Hør her hvad bibelen siger om det:

“Den, der elsker mig, vil holde fast ved mit ord, og min fader vil elske ham, og vi skal komme til ham og tage bolig hos ham.”Johannes 14.23

Kan du se at Jesus her fortæller hvem Han vil tage bolig i? Han vil tage bolig i den der vil holde fast i Hans ord, dvs vi kan ikke først bede Jesus om at komme og tage bolig i os, det er den forkerte rækkefølge. Detvil Han først gøre NÅR vi har vi vælger at holde fast I Hans ord.

B: Nåh ja det har jeg ikke lige tænkt på før.

A: Har du hørt om omvendelse?

B: Ja, men er det ikke sådan noget gammeldags noget?

A: Det står stadig i Guds ord. Jesu første ord i Markusevangeliet (1.15) er:

“Tiden er inde, Guds rige er kommet nær; omvend jer og tro på evangeliet!”

Skulle Gud have lavet om på det, bare fordi der er gået små 2000 år?

B: Nej det har du da ret i. Hvorfor taler vi ikke om det mere i kirken?

Og så må man jo se om man kan give et pænt svar på det. Hvis du mener jeg har uret i det jeg skriver her, så vil jeg anbefale dig selv at afprøve dette på andre kirkegængere. Svarene vil være mange forskellige, men størstedelen af svarene er ikke baseret på bibelsk sandhed, men på kirkens traditioner og forkyndelse. Hvis du oplever at folk kan svare fyldestgørende på dette enkle spørgsmål, så skal du endelig glæde dig.  

Nå anyway, det behøver faktisk ikke være så deprimerende igen at spørge om dette. For det kan være en glimrende mulighed for at forkynde evangeliet for nogen som viser sig ikke at forstå evangeliet, og muligvis også nogen som tror de er kristne, men reelt set ikke er det. Derfor kan det jo have evighedsværdi for dem at få disse spørgsmål stillet.