Der er stor diskussion i dag om hvordan Helvede skal forstås. Diskussionen har næsten eksisteret siden kristendommens fødsel. Men problemet i dag er at det er en diskussion der har fået indflydelse helt ind i de evangeliske kredse. Med andre ord, de konservative kristne er blevet inficeret af liberalteologernes ubibelske lære, på både dette og andre områder.
En af dem der er blevet en fortaler for at vi ikke længere skal tro på bibelens beskrivelse af Helvede er Brian McLaren. McLaren skulle være pinsepastor i USA, og han viser som mange andre i den karismatiske bevægelse ikke nogen større respekt for bibelens autoritet. Hans teologi er mere baseret på følelser, lidt ligesom nogle karismatikere baserer deres tro mere på åbenbaringer. Her vil jeg lige indføje at der stadig findes karismatiske kristne som sætter Guds ord som den højeste autoritet, og ikke følelser og åbenbaringer, men dem er Brian McLaren bestemt ikke iblandt. Han har bl.a. udtalt sig om hvordan Helvede skal forstås. Hvad han præcis mener om dette, er faktisk ikke til at finde ud af, for når manden burde udtale sig præcist, siger han faktisk ingenting. Han roder tingene rundt og opfører sig som om han er en guru fra new-agebevægelsen.
Men det er faktisk vigtigere at finde ud af hvad hans argumentation er, for hans forståelse af Helvede. Derom er han faktisk mere klar. Han har fortalt at det har været svært for ham at forklare hans datter, hvorfor det skulle være i orden at Gud sender mennesker til evig pine i Helvede. Det har været svært for ham, fordi han har haft svært ved at forholde sig til at Gud skulle kunne gøre dette. Han har tænkt den klassiske tanke; Hvordan kan en god Gud sende mennesker til et sted uden udgang, hvor der er evig pine og ingen hvile? Disse tanker har jeg faktisk ikke noget problem med. Det kan være udemærkede tanker at gennemgå med bibelen som udgangspunkt. Men hvordan jeg finder svar på de spørgsmål er vigtigt. For McLaren har ikke brugt bibelen til at finde svar. Han har brugt sig selv, sine egne følelser, og sin egen fortolkning. Han har konkluderet at en god Gud ikke kunne gøre noget sådant. Derfor har han også valgt at have en helt anden forståelse af Helvede, end den meget præcise beskrivelse bibelen har.
Lige netop her har mange af dem der kalder sig kristne et problem. Hvem er en autoritet på dette område. Findes der nogle præster, teologer, lærde eller såkaldte profeter der har autoritet til at sige hvordan vi skal “fortolke” bibelens beskrivelse af Helvede? Svaret er nej. Bibelen er nemlig meget klar på dette område. Det kan godt være vi har svært ved at forholde os til det. Men så er vi nødt til at spørge Gud om visdom, og søge i Hans ord, så vi kan forstå hvorfor det er sådan. Vi kan ikke spørge os selv, og vi skal heller ikke finde en såkaldt “åndelig autoritet” som kan fortælle os det vi gerne vil høre. Hvilket er det McLaren gør.
Vi er nødt til at gå til autoriteten. Guds åbenbarede vilje, bibelen. Bibelen er Guds åbenbarede ord til mennesker. Hvorfor skulle Gud få Hans ord skrevet i en bestemt kode som kun de emergente og liberalteologerne kan forstå? Er Gud ikke i stand til at få Hans vilje og tanker skrevet ned på en forståelig måde? Og hvis Han er det, burde jeg så ikke stole på Hans ord, istedetfor at lade mig rokke af hvad andre mener, ønsker og tænker.